#3 Oszczędzanie.

#3 Oszczędzanie

O oszczędzaniu miało być trochę później i będzie obszerny artykuł na temat oszczędzania/odkładania pieniędzy. 

Do napisania tego artykułu  (w nieco innej formie, niż ta, która ukaże się na blogu w przyszłości) natchnął mnie jeden z filmików zupełnie przypadkowo obejrzanych przeze mnie na YouTube. 

Teraz będzie tylko krótka refleksja, a później powstanie planowany artykuł o oszczędzaniu pieniędzy.

Wracając do filmiku: Autor z dosyć dużą ilością subskrypcji przez kilka minut opowiadał o korzyściach wynikających z oszczędzania. Podał wiele sensownych sposobów na odkładanie pieniędzy, kilka oczywistych, kilka takich, że sam bym na nie nie wpadł. Stwierdziłem, że to bardzo wartościowy materiał i nawet zastanowiłem się czy aby nie przetestować sposobów wymienionych przez autora filmiku dla własnej satysfakcji, a być może do podzielenia się w przyszłości tymi danymi na blogu.

Filmik trwał kilkanaście minut i był podzielony na dwie części: pierwszą o metodach oszczędzania i drugą o tym, co z zaoszczędzonymi pieniędzmi zrobić. I to podczas tej drugiej części czar prysł. O ile – jak już wspomniałem – sposoby na oszczędzanie były bardzo ciekawe, o tyle to, co autor zaproponował w części związanej z przeznaczeniem tych środków wołało o pomstę do nieba.

Na kilkanaście punktów, które zostały wymienione, wszystkie dotyczyły konsumpcji. Motywowany nadzieją na happy end, obejrzałem materiał do końca, ale niestety zakończenie było równie słabe, co cała druga część filmiku, a sposoby na wydanie zaoszczędzonych pieniędzy niezbyt wyszukane. 

Po co oszczędzać, skoro na końcu mamy wydać te pieniądze?

Przynajmniej z mojej perspektywy, oszczędzanie pieniędzy po to, żeby je potem wydać jest bez sensu, no może poza faktem, że zdobędziemy nawyk oszczędzania, ale po co nam nawyk, który prowadzi donikąd? Więc jednak jest to bez sensu 🙂

Spójrzmy na cały proces z perspektywy inwestora.

Inwestor nigdy nie odkłada pieniędzy po to, żeby je po prostu wydać. 

Nawet jeśli inwestor chce kupić jakąś rzecz, która nie jest aktywem (aktywo rozumiane jako instrument przynoszący określoną wypłatę, dywidendę w przyszłości), najpierw inwestuje środki w aktywo, a następnie z przychodów generowanych przez to aktywo kupuje tą rzecz, którą chciał kupić. 

Dlaczego tak, a nie od razu kupił tę rzecz?

Jeśli najpierw kupimy coś, co nie przynosi pieniędzy, to to nigdy nam ich nie przyniesie – wręcz odwrotnie – może generować dodatkowe koszty. 

Jeśli zaś najpierw kupimy dobro generujące zysk, to nie dość, że będziemy mogli zakupić tę samą rzecz to później po jej spłacie dochód nadal będzie się generował.

Dotyczy to zarówno małych jak i większych kwot. 

Przy małych sumach może to być lokata na koncie (o ile odsetki są tu zadowalające). Przy większych kwotach, najpewniejszą lokatą kapitału jest zakup odpowiedniego mieszkania na wynajem, gdzie za zyski z najmu możemy zakupić dowolną rzecz, posiadając dodatkowo majątek (mieszkanie) oraz dochód po zakupie tej rzeczy (dalsze czynsze z najmu).

Dlaczego ludzie tak nie robią?

Odroczona gratyfikacja.

Wszystko poprzez chęć otrzymania natychmiastowej gratyfikacji. Prawdziwy sukces (nie tylko finansowy) osiągną jedynie te osoby, które potrafią odłożyć korzyść w czasie.

Kto rano wstaje i ćwiczy, nie ulega pokusie jedzenia nieodpowiednich produktów ten może realizować cele zdrowotne i sylwetkowe, ale dopiero w przyszłości.

Kto daje wartość innym osobom czy firmom nie skupiając się tu i teraz na pieniądzach zazwyczaj po krótszym lub dłuższym czasie zaczyna czerpać bardziej stabilne profity w przyszłości niż osoby, które koncentrują się na tym aby jak najszybciej skasować za swoją usługę.

Podobnie jest z zarządzaniem własnymi środkami. Jeśli teraz kupisz powiedzmy drogi zegarek, zamiast zainwestować odpowiednio te pieniądze i zaczekać z zakupem zegarka do momentu aż pieniądze zaczną pracować na jego zakup, to zostaniesz z drogim, ładnym zegarkiem, który niewiele wniesie do twojego życia. 

Dwa czynniki sukcesu.

Cierpliwość w połączeniu z wytrwałością są kluczowe do czerpania z profitów odroczonych w czasie. Kto zastosuje te dwie rzeczy dodając wiedzę – osiągnie sukces w długim terminie. Wiąże się to z wyrzeczeniami, ale czas i tak minie, a potem zadasz sobie pytanie czy warto było się poświęcać i mieć to, do czego dążyłeś czy nic nie robić i po latach byś w tym samym miejscu.

Są to jedynie moje poglądy na kwestie oszczędzania pieniędzy i zarządzania nimi. 

Mam nadzieję, że podejmiesz odpowiednią dla siebie decyzję.

O oszczędzaniu, metodach na odkładanie pieniędzy na konkretny cel, przynoszący profity będzie cały artykuł, więc zapisz się do newslettera, aby otrzymywać na bieżąco informacje o kolejnych wpisach. wasz mieszczuch.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *