#6 kluczowe cechy inwestora

#6 kluczowe cechy inwestora


Po podjęciu decyzji o chęci budowania majątku w postaci mieszkań na wynajem, należy rozwijać trzy kluczowe cechy w tym procesie:


  • cierpliwość

  • konsekwencja

  • koncentracja

 

 

Cierpliwość.

Bez cierpliwości nie zbudujemy nawet zamku na piasku, nie mówiąc o stworzeniu dochodowego i stabilnego portfela nieruchomości na wynajem. 

Nawet jeśli ktoś ma ogrom gotówki, a mało kto ma jej na tyle aby kupić od razu kilka czy kilkanaście mieszkań – należy uzbroić się w cierpliwość, która jest kluczem do osiągnięcia celu w tym przypadku. 

Każde mieszkanie należy najpierw wyszukać, potem sfinansować, wyremontować, przygotować do najmu i wynająć, a to trwa. 

Czas płynie, a pieniędzy nie przybywa, wręcz mamy ciągłe wydatki.

I właśnie wiele osób na tym polega. Nie potrafią one wytrzymać tego okresu pomiędzy wydatkami, a zwrotem z inwestycji. 

Dlaczego tak dużo osób chce handlować mieszkaniami? Bo tu gratyfikacja jest szybka – kilka miesięcy i kasa się zgadza. 

Przy budowaniu majątku kilka – kilkanaście lat to horyzont czasowy, w którym będziemy się poruszać. 

Osoby robiące flipy tłumaczą to chęcią pomnażania kapitału, a jak już go odpowiednio pomnożą to zakupią mieszkania za gotówkę i będą je wynajmować. 

Może to i dobra metoda, ale… mieszkania cały czas drożeją, więc po kilku latach osoba robiąc tylko flipy, czyli pozbywając się tańszych mieszkań przesuwa w czasie budowanie swojego portfela nieruchomości, co oznacza, że kupi je drożej, więc będzie miała mniejszą stopę zwrotu, a także nie będzie zarabiać przez ten czas co miesiąc na wynajmie. 

Poza tym nie wyremontuje przecież kilkunastu mieszkań na raz, więc znowu traci czas na tym, że nie powiększa swojego majątku na bieżąco. 

W robieniu flipów oczywiście nie ma nic złego – moje podejście jest takie: jeśli nie zarabiasz gdzie indziej /własny biznes, dobry etat/ – jak najbardziej możesz robić flipy. 

Natomiast jeśli zarabiasz w innej branży lokowanie nadwyżek finansowych w mieszkania na wynajem w długiej perspektywie czasowej może być korzystniejszym rozwiązaniem.

Ogólnie uważa się, że robienie flipów to szybsza droga do uzyskania niezależności finansowej, jednak powyższy przykład pokazuje, że nie zawsze tak musi być.

 

Konsekwencja.

Jeśli nie będziemy konsekwentni, nie osiągniemy celu, jakim jest posiadanie wystarczającej ilości mieszkań na wynajem. 

Osoby z naszego otoczenia czy rodziny będą poddawać wątpliwości naszą drogę, mówiąc o niepłacących najemcach, zniszczeniach, problemach z Urzędem Skarbowym itp. 

Nie należy na to w ogóle zwracać uwagi. 

Ci ludzie najczęściej nie wiedzą co mówią, a ich opinie opierają się na informacjach znajomego znajomego lub medialnych przekazach, które rozdmuchują każdy problem do rangi katastrofy nie zachęcając do edukacji w danym temacie.

Należy się szkolić w zakresie inwestycji w nieruchomości, współpracować ze specjalistami w dziedzinach, konsekwentnie realizować swój plan i wtedy przy osiągnięciu pewnej skali pojedyncze wpadki (które są nieuniknione) będą zupełnie bez znaczenia.

 

Koncentracja

Do osiągnięcia celu, jakim jest posiadanie trwałego majątku w postaci nieruchomości, który dodatkowo przynosi nam regularne dochody jest skoncentrowanie się na jednym rodzaju działalności. Oczywiście dywersyfikacja jest bardzo istotna, ale nie polega ona na robieniu kilku różnych rodzajów inwestycji równocześnie (chyba, że masz swoje zespoły i ludzi, którzy to koordynują), a na lokowaniu kapitałów w aktywa rozdzielone np. na różne rodzaje mieszkań (kawalerki, dwupokojowe) lub geograficznie: tam gdzie jest dużo uczelni i w innym mieście gdzie są zakłady pracy, strefy ekonomiczne, biurowce itp. 

Jeśli jeden rynek się załamie, będziemy mieli przychody z innych kierunków. Taka dywersyfikacja również ma sens przy pewnej skali, bo posiadanie dwóch kawalerek  w skrajnych częściach kraju może być kiepskim pomysłem. 

Na początku musimy się skoncentrować na jednym rodzaju inwestycji i w pewnym momencie możemy dokładać cegiełki z innej branży, a nawet zupełnie wyjść poza nieruchomości np.  w kierunku giełdy, antyków, kruszczów itp. 

Moim zdaniem ten moment powinien nastąpić nie wcześniej niż wtedy, gdy pierwszy rodzaj inwestowania (np. wynajem mikrokawalerek) zabezpieczy w pełni koszty naszego życia z pewnym okładem, tak, że nawet jeśli kolejne inwestycje nam nie wyjdą to zawsze będziemy mogli się utrzymać z pierwszego rodzaju inwestycji. 

Jeśli staniemy się bardzo dobrymi fachowcami w przygotowaniu mikrokawalerek, to być może zamiast szukać innego rodzaju dróg inwestycyjnych, będziemy mogli przygotowywać takie projekty dla innych osób, lub sprzedawać konsultacje z tego zakresu, i tu koncentracja na tym typie produktu bardzo nam w tym pomoże, bo będziemy kojarzeni tylko z tym i większość zapytań będzie spływała do nas. 

 

Dlatego polecam koncentrację na jednej rzeczy.